Yeni Mecliste En Fazla Hukukçu, Ekonomist ve Doktor Var

15 Temmuz Erken Parlamento Seçimlerinin ardından dün kurucu meclis Eski Meclis Başkanı Tallat Caferi’nin başkanlığında toplandı.

Kovid-19 nedeniyle yürürlükte olan protokollere riayet eden siyaset kanadı bu nedenle toplantıyı Büyük Kubbe Salonunda gerçekleştirdi. Girişte bütün milletvekillerin ateşi ölçülürken oturma düzeni sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hazırlandı.

120 kişilik mecliste 117 milletvekilinin katılıdığı kurucu oturumda 4 gündem maddesi vardı. Oturum başkanı Tallat Caferi sadece ilk iki maddeyi tartışmaya açtı. Diğer maddeler olan Meclis Başkanının seçimi ve onun yardımcılarının seçimi ve aynı zamanda komisyonların belirlenmesi bir sonraki oturumma ertelendi.

Yeni mecliste 77 erkek 43 kadın milletvekili yer alıyor.

Meclisteki en geç milletvekili Arnavutlar için İttifak ve Alternativa Koalisyonundan Artina Kazimi olurken en yaşlı vekil ise Makedonya’nın Yeniden İnşası Koalisyonundan İliya Nikolovski ve Stoyan Milanov oldu.

Milletvekilleri meslekleri arasında 28 hukukçu, 19 doktor, 18 ekonomist yer alıyor.

Ayrıca 10 öğretmen, 6 siyaset bilimci bir de pedagog bulunmaktadır.
En genç milletvekili 23 yaşındaki Artina Kazimi öğrenci iken en yaşlı milletvekili 72 yaşındaki İliya Nikolovski ise emekli bir Generaldir.

Ayrıca 14 bilim doktoru, 9 yüksek lisans mezunu, 3 yüksek lisans öğrencisi yer alırken 2 milletvekili ise lise mezunu.

Diğer farklı meslekler ise 3 elektrik mühendisi, 2 orman mühendisi, 1 bilgisayar mühendisi ve birer milletvekili olarak mimar, gazeteci, etnomüziklog, veteriner, biyolog, ziraat mühendisi, kimyager, sanat tarihçisi, teknoloji üzmanı, sosyal hizmet uzmanı ve bir psikolog’dan oluşuyor.