Sendika ve Dernekler Elektrik Zammına İsyan Etti

Kuzey Makedonya’daki Sendika ve Dernekler, Enerji Düzenleme Komisyonunun elektrik fiyatlarına getirdiği %7,4 oranındaki zamma tepki gösterip derhal geri çekilmesini istedi.

Bağımsız Gazeteciler ve Medya Çalışasınları Sendikası (SSNM) tarafından yapılan açıklamada, zam kararının salgın nedeniyle binlerce insanın işini kaybettiği ya da maaş kesintisi aldığı bir bir dönemde yapılması kabul edilebilir değildir denildi.

Bu karar en çok hiçbir güvencesi olmayan işçilere etkileyeceğinin vurgusu yapıldı.

Enerji Düzenleme Komisyonu Başkanının açıklamasında bu zammın enerji şirketlerinin yaşadığı gelir kaybı nedeniyle olduğunu söylemesi ve bunu savunması utanç vericidir.

Büyük şirketlerin kar marjı, kamu yararından ve devletin yoksul vatandaşlarını koruma yükümlülüğünden daha önemli olmamalıdır.

Alınan bu kararın, kimseye danışmadan ve haftasonunu da içine alan uzun bir tatilden önce açıklanması, halkın tepki vermesinin önüne geçilmesi olarak hedeflendiği anlaşılmaktadır.

SSNM ayrıca birçok Avrupa ülkesinin bu süreçte elektrik faturalarının ödenmesinin ertelenmesi veya karşılanması gibi kararlar aldığını vurguladı.

“Tüm Avrupadaki en yoksulluğun ve işsizliğin en yüksel olduğu ülke olarak bu kararın derhal geri çekilmesini istiyoruz” denildi.

Bu bildiriye imza atan ve bu dayanışmanın içinde olduğu belirtilen sendikalar şu şekilde sıralandı;
-Makedonya Diplomatik Hizmet Birliği (SMDS)
-İdari-Yargı Organları ve Vatandaş Dernekleri Sendikası (UPOZ)
-Bağımsız Gazeteciler ve Medya Çalışanları Sendikası (SSNM)
-Makedonya Cumhuriyeti Kültür Sendikası (SKRM)
-Makedonya Sendikalar Konfederasyonu (KSOM)
-Bağımsız Akademi Sendikası (NAKS)
-Sol Dayanışma Hareketi
-Helsinki İnsan Hakları Komitesi
-Yüksek Tekstil Yurttaşlar Derneği
-Bağımsız Kültür Sahnesi ve Yıkıcı Cephe Derneği