Pandemi Günlerinde Bayram

Sevgili okurlarım,
Corona virüs pandemisinin başlamasından bugüne 4 ay geçti. Bunca zamana rağmen pandeminin kontrolüne yönelik elde edilmiş bir başarı henüz yok.Vaka sayısı ve ölüm oranları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklıklarının artmasıyla virüsün güç kaybedeceğini ve hasta sayısının azalacağını umut etmekle ne kadar yanıldığımızı maalesef yaşayarak gördük. Makedonya’daki seçim arefesinde tedbirlere aldırmayan insan kalabalıklarının oluşturdukları görüntüler ve yetkililerin vurdumduymazlığı esef vericiydi. Önümüzdeki günlerde bu dikkatsizliğin faturasını daha ağır şekilde ödeyeceğimizi bilmemiz gerekir.

Önümüzdeki hafta Kurban bayramı arefesine gireceğiz. Bayram süresince sağlık tedbirlerini umursamazsak mevcut tablonun daha da kötüleşeceğini bilmeliyiz.Sağlık tedbirlerine azami ölçüde itaat etmemiz vebayram süresince ev ziyaretlerini askıya almamız gerekir. Kapalı ortamlardan kaçınmalı, maske takmalı ve fiziksel mesafeyi korumamız elzemdir. Tedbirleri elden bırakmadan yaşamaya alışmalıyız. Virüsün kapalı ortamlarda yayılma olasılığı açık ortamlardan 19 kat fazla olduğunu unutmamalıyız.Bu yüzden birinci tercihimiz açık ortam olmalıdır. Makedonya’da son dönemlerde vaka sayısında maalesef büyük bir artış vardır. Vaka ve ölüm sayısını nüfusa oranladığımzda ülke olarak bölgemizde ne yazık ki lider durumdayız. İyi uygulanmaya gayret gösterilen sağlık tedbirlerinin ve sokağa çıkma yasaklarının aniden sonlandırılması ve vatandaşlarımızın virüs salgını karşısındaki aldırmazlığı bu olumsuz tablonun oluşmasındaki en büyük etkenlerdir. Hastanelerdeki yoğunluğun artması zaten yorulmuş olan sağlık personelinin daha çok yıpranmasına ve verimlerinin azalmasına neden olacaktır. Bu konuda herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapması gerekir.

Corona virüsünün önümüzdeki bir iki yıl daha yaşantımızda olacağını kabul etmemiz gerekir. Etkin bir aşının bulunacağı zamana kadar tehlikenin var olacağını bilmeliyiz. Günümüzde virüsün etkin bir tedavi yöntemi henüz yok. Bugün uyguladığımız tedavi komplikasyonlara ve ikincil bakteri enfeksiyonlarına yönelik bir tedavidir. Virüse direkt etki gösterecek veya onu ortadan kaldırabilecek bir antiviral ajanımız maalesef yok. Bu yüzden aşıyı beklemek zorundayız. Çıkacak olan aşının da ne kadar koruyucu olacağı henüz net değildir. Aşı yapıldıktan sonra kandaki antikor düzeylerinin yeterli olup olmayacağı veya ne kadar süre ile koruyacağı henüz bilinmemektedir.

Özetlemek gerekirse virüsün davranış biçimiyle ilgili bilmediklerimiz, bildiklerimizden çok daha fazladır. Bu sebeple önerilen sağlık önlemlerini azami ölçüde uygulamalıyız. Önümüzdeki Kurban bayramını evlerimizde çekirdek ailemiz ile birlikte geçirmeli, diğer akrabalarımız ve dostlarımızla da telefonla bayramlaşmaya özen göstermeliyiz. Aksi takdirde kötü günler bizleri bekliyor olacaktır.

20 Temmuz 2020

Dr.Taner Hasan