Gostivar’ın Kovid-19 Verileri

Ülke genelinde son günlerdeki hızlı vaka artışlarının beraber Gostivar ve yöresi de aynı doğrultuda vaka artışlarının yaşandığı beldeler arasındaydı. Bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşan (23) Gostivar, bugün sadece 1 vaka pozitif olarak kayıtlara geçti.

Gostivar bölgesi pandeminin başlangıcından bu yana toplam 231 kişi enfekte oldu. Şuan tedavi altında 145 aktif vaka bulunmaktadır. Bunların 121’i hafif semptomlar nedeniyle evde tedavi edilirken diğer 24 kişinin tedavisi ise hastanede sürdürülmekte. 72 kişi tedavi edilirken 17 kişi virüsten kurtulmayı başaramayıp hayatını kaybetti.

Gostivar ve yöresindeki toplam vakarların dağılımı ise şu şekildedir: 109 vaka ile Gostivar Belediyesi, 32 vaka ile Vrapçişte Belediyesi ve 4 vaka ile Mavrova ve Rostuşe Belediyesi.

Ölüm oranları bakımından Gostivar Belediyesi 10 kişi ile birinci sırada yer alırken Vrapçişte Belediyesi 6, Mavrova ve Rostuşe Belediyesinde ise sadece 1 kişi hayatını kaybetti.

Gostivar Halk Sağlığı Merkezinden edinilen bilgilere göre Gostivar’da vakaların rastlanmasından bu yana enfekte olan kişiler arasında 17 sağlık personeli olmuştur.

Sağlık Bakanlığı ve bakanlık bünyesinde çalışan komisyonun Sonbaharda olası bir Kovid-19 İkinci Dalga’sı için hazırlıkların başladığı duyuruldu. Bu noktada şehir hastanelerine sahip belediyelerde “Kovid-Merkezi” kurulması önerisinde bulunuldu.

Gostivar’daki “Ferid Murad” hastanesinin yanında böyle bir merkezin düzenlenmesine başlanıldı. Birkaç gün önce dile getirilen bu öneri Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravar tarafından desteklendiği gibi diğer 16 Belediye Başkanı da girişimi desteklediklerini belirtti.

14 Temmuz Salı günü, Sonbaharda beklenen olası bir ikinci dalga için yapılacak faaliyetleri masaya yatırma noktasında söz konusu hastanelerin müdürleri bir toplantı gerçekleştirilecek.