Yeni Nesil Türkçe Habercilik

Değerli okuyucular uzun zamandır sizlere buluşamadık, daha önceleri aktif olarak köşe yazıları yayınlarken yaklaşık on yıldır maalesef köşe yazısı yaz(a)mamamın eksikliğini hissediyorum. Bugün bu satırları kaleme alırken sanki ilk defa köşe yazısı yazar gibi heycanlandırdı beni. Vardarpress ailesi ile birlikte sizlere konuk olurken bunun hem şahsım hem de vardarpress olarak uzun soluklu bir yolculuk olacağını temenni ederim. Ülkemizde Türkçe haber yapmanın ve yayınlamanın önemini kavrayabilmenin verdiği heycanı kelimelere dökme konusunda şahsım elimden geldiği ve dilimden döndüğü kadar katkı sunmaya ve bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaya çalışağımı bildirmek isterim. Bismillah diyerek başladığımız bu ulvi görevde Allah bizleri utandırmasın, sizlere karşı mahçup ettirmesin. Gençlerden Vardarprees projesini duyduğumda ve köşe yazarlığı teklifi geldiğnde hiç düşünmeden ve tereddüt etmeden bu oluşumda beni de yazın dedim.

K.Makedonya’da Türkçe yayınların ekölü olarak bilinen Birlik gazetesi maalesef 58 yıllık yayın hayatından sonra kapatılmış ve soydaşlarımız ana dildeki yayınlardan mahrum kalmıştır. Birlik gazetesinin kapatılmasından kısa bir zaman sonra Türkçe yayınlanan özel gazete ve dergiler ile son zamanlarda teknolojinin nimetlerinden de faydalanarak internet portallarında Türkçe yayınlar yapılmaktadır. Bu gibi faaliyetler K.Makedonya’da güzelim Türkçemizin bekçiliğini yapıyor, bugünden itibaren dilimizin bekçiliğine Yeni Nesil Türkçe Habercilik solganıyla yayın hayatına başlayan Vardarpress’de talip olmakla beraber bunu hakkını vererek yapacağına yürekten inanıyorum.

Siz sormadan ben söyleyeyim, Vardarpress tamamen bağımsız sabahtan akşama kadar siyaset ile meşgul edilen gündemler karşısında siyasi bir görüşü tutmayan tarafsız yayın haberciliğini ilke olarak benimsyecek kapasiteye mevcuttur. Vardarpress gücünü bağımsızlığından ve tarafsızlığından almaktadır ve almaya devam edecektir.

Sosyal medyanın tavan yaptığı ancak eğitim, kültür, ilim, örf ve adetin yerlerde süründüğü ve bilgi kirliliğinin had safhada olduğu bir durumda maalesef bazı çevreler ve kişiler tabiri caiz ise klavye delikanlılığı ile prim yapmaktadır. İnanıyorum ki Vardarpress ve diğer Tükçe yayın yapan şuurlu yazılı basın ve temsilcileri bu olaylar karşısında daha aktif röl alarak bir nebze de olsa kaliteli ve artniyetten uzak haberler ile soydaşlarımıza doğruyu ulaştırabilecektir.
K. Makedonya’da veya farklı yerlerde ikamet edip köşe yazısı yazmak isteyen, haber göndermek isteyen veya eli kalem tutan her soydaşımıza Vardarpress kapısı açık olacaktır.

Prof.Dr Bülent Derviş