Dar gelirlilere, işsizlere ve gençlere yönelik maddi destek

K. Makedonya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre dar gelirli kişilere, işsizlere ve gençlere yönelik maadi destek sağlamak amacıyla 324.479 kişiye toplamda 28 milyon avro dağıtılması planlanmaktadır. Covid-19 krizinin etkilerini hafifletmek ve yerli üreticileri desteklemek için dağıtılacak mali destek ile sadece yerli ürünler satın alınabilecek.
Maliye Bakanı Angelovska, bankaların bu hafta sonuna kadar mali desteğin yatırılacağı bankakartı vermeye başlayacağını ve tüm kartların en geç 18 Temmuz’a kadar düzenlenmesi ve en geç 15 Ağustos’a kadar kullanılması gerektiğini söyledi.
Herhangi bir başvurya gerek kalmadan mali destek alan vatandaşların listesi kupuvamdomasno.gov.mk sayfasında yayınlanmaktadır. Vatandaşlık numarası (EMBG) girerek, her vatandaş onu takip eden miktarı kontrol edebilecek ve kartını verecek banka hakkında bilgi alabilecektir. Bankalar kartı finansal destek kullanıcısının adresine teslim edecek veya kişi bankadan alabilecektir. Ayrıca bankalar bu bilgileri herkese açık olarak web sitelerinde yayınlayacaktır.
Mali desteğin yatırılacağı bankalar: NLB Tutunska Banka, Stopanska Banka-Skopje, Komercijalna Banka, Halk Bank, Sparkasse Bank, Ohridska Banka, UNI Bank, Centralna Kooperativna Banka ve Silk Roud Bankası.

Kaynak: K. Makedonya Maliye Bakanlığı