Uzmanlar karbondioksit seviyesinin tehhlikeli noktalara ulaştığını söyledi

Atmosferik karbondioksit seviyelerini inceleyen bilim insanları, yeni raporunda karbondioksit seviyesinin rekor kırdığını açıkladı.
Yapılan çalışmaların sonucunda göre okyanus sularının ısınması, ölmekte olan resifler, güçlü fırtınalar gibi durumların hepsi iklim değişikliğiyle doğrudan bağlantılı. Konuyla ilgili çalışma yürüten uzmanlar bu durumun doğru tedavi ve başarılı aşı çalışmalarıyla kolayca önlenebilecek koronavirüsten bile tehlikeli olduğunu hatırlatıyor. Rapora göre bugüne kadar ölçülen en yüksek atmosferik karbondioksit seviyesi %17 ‘lik bir oranla Nisan ayında kaydedildi. Karbondioksitin bir sera gazı olduğu ve bu tarz gazların atmosferde birikerek gezegeni yavaş yavaş ıssıtığı kanıtlanmış durumda. Kuraklık tehlikesinin beraberinde getirdiği yangınlar hem denizde hem karada yaşayan pek çok türün yok olma tehlikesi yine dayanılmaz iklim koşullarının bir sonucu.
Bilim insanları aynı zamanda karbondioksit seviyeleriyle ilgili geçmiş verilerin 1950’lerin sonlarına kadar uzandığını ve o zaman toplanan bilgilerle şimdikilerin arasında %31’lik bir artış olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak : bbc türkçe